Ватром се ватра не гаси, него распламсава

У  ОШ “Доситеј Обрадовић“ одржан је јавни час грађанског васпитања на тему: Лепим против ружног, коју су ученици петог, шестог и седмог разреда са наставницом Смиљом Миланов изабрали, акако пракса показује и јесте важна, и горућа јер је све шира употреба речи непријатног значења у свакој прилици и приликом испољавања свих врста емоција и лепих, и мање лепих.

Јавни час грађанског васпитања

Овако је наставница Миланов изнела у свом уводном обраћању присутним ученицима и наставницима: – Ове школске године у оквиру предмета грађанско васпитање, за ученике 6. разреда основна тема разговора и активности било је ружно понашање уопште, а најчешће смо разговарали о ружним речима које свакодневно упућујемо једни другима, зато што су ученици сами издвојили ту врсту ружног опхођења као најприсутнију и ону која има најтеже последице по личност младог човека, иако тако не изгледа на први поглед. Ружне речи су обелодањење недовољно лепих мисли које имамо о другу/ другарици.

У наставку часа могли смо чути од ученика које су активности они предузимали током године у настојању да освесте непотребну присутност ружногу међусобном опхођењу. Размишљали су кроз разговор, слушање, цртање, писање и игру, како у учионици тако и на дворишту. Чули смо разне врсте дискурса и дискутовали покушавајући да заједнички дођемо до разлога зашто ученици све чешће користе непријатан тон и начин обраћања према свима, као и како да га превазиђемо. У дискусији су учествовали ученици шестог разреда као и неки наставници. Позвани су родитељи да у већој мери заштите децу од лошег утицаја медија и удруже се са учитељима и наставницима на истом послу – васпитање деце. (Стара српска реч питати значи хранити.) ,,Васпитање је исхрана детета, телесна и духовна“, како нас је учио Св. Владика Николај Српски.

Као закључак овог часа могли бисмо идвојити један цитат: Све што је ружно у свету, најефектније се мења ако кренемо од себе.